Gdy posiadasz własny projekt wizytówki pewnie zastanawiasz się nad tym, jak go wydrukować. Warto na samym początku sprawdzić, czego tak naprawdę potrzebujemy. Chodzi tutaj o kwestię wyboru papieru, gramatury papieru, czy wizytówka ma być foliowana czy może lakierowana. Poniżej znajdziesz wszystkie najbardziej potrzebne informacje na temat drukowania wizytówek.

Wybór odpowiedniego projektu

Najczęściej wizytówki są drukowane na papierze kredowym o gramaturze 350 gramów. Są to dość grube kartoniki, które jednak szybko się niszczą i łatwo jest je powyginać. Jest to całkiem tanie rozwiązanie, więc jeśli zależy Ci na atrakcyjnej cenie, możesz się na to zdecydować. W profesjonalnych drukarniach dostępne są jednak także inne papiery, więc z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Wizytówka lakierowana albo foliowana

Następnie ważną kwestią jest wybór wizytówki lakierowanej albo foliowanej. Wiele osób decyduje się na lakier błyszczący, jednak folia matowa jest także świetnym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na bardziej eleganckiej wizytówce. Tego rodzaju wizytówki są bardziej odporne na uszkodzenia. Śmiało można powiedzieć, że dodają one stylu naszej karcie biznesowej.

Dostępna jest także opcja wydruku wizytówek z folią soft-touch. Jest to matowa folia, która jest bardzo miła w dotyku. Jeżeli zależy Ci na przyjemnej oraz eleganckiej wizytówce, takie rozwiązanie może być idealne dla Ciebie. Kolejną ciekawą opcją jest połączenie folii matowej z lakierem wybiórczym. Dzięki temu otrzymasz matową wizytówkę z błyszczącymi elementami. Jest to zdecydowanie efektowne rozwiązanie.

Coraz popularniejsze są wizytówki multiloft, które są bardzo twarde i warstwowe. Posiadają one na brzegu pasek w dowolnym kolorze. Są niezwykle odporne na uszkodzenia. Dodają one nutę nowoczesności do naszej wizytówki. Dodatkowo wszystkie karty mogą mieć zarówno proste, jak i zaokrąglone rogi. Czasami spotyka się także wycięcia w środku.

Hot-stamping

Inaczej nazywane hot print, jest to wtłaczanie folii na gorąco. Wykorzystuje się do tego specjalną folię, która jest odpowiednia do wytłaczania elementów w wysokiej temperaturze oraz matryce magnezowej. W ten sposób możesz uszlachetnić swój druk wizytówek. Takie karty są zdecydowanie bardzo estetyczne i wyróżniające się.

Wyróżnia się cztery rodzaje folii hot-stampingowych. Są to między innymi folie metaliczne, które są najczęściej wykorzystywane. Występują one w kolorach srebrnych, złotych i miedzianych. Następnie wyróżnia się folie perłowe, które posiadają dużą przeźroczystość i występują w wielu kolorach. Kolejnym rodzajem folii jest folia pigmentowa i tutaj mamy szeroki wybór kolorów. Ostatnim rodzajem jest folia dyfrakcyjna. Jest to folia metaliczna wzbogacona o siatkę dyfrakcyjną.

Dodatkowo

Warto na końcu wspomnieć o rodzaju druku naszych wizytówek. Większość drukarni oferuje obecnie druk offsetowy oraz cyfrowy. Jeżeli zależy Ci na naprawdę wysokiej jakości. Lepiej jest zdecydować się na druk offsetowy. Warto także zwrócić uwagę na rozmiar samej wizytówki. Najczęściej stosuje się wymiary 90x50mm. Pasują one idealnie do wizytowników. Jednak w ofertach często dostępne są nietypowe wymiary wizytówek, które posiadają nawet zaokrąglone rogi. Wszystko wiec zależy od nas. Pamiętajmy o tym, żeby nie przesadzać z efektami.