Niewielkie mieszkania w blokach mają zarówno wiele wad jak i zalet. Największa wadą jednak może się okazać to, że pomieszczenia są raczej małych rozmiarów, co ograniczyć może nasze możliwości. Co więcej, możemy dostrzec również, że ilość dziennego światła może okazać się niewystarczająca. Kilku dodatkowych metrów oczywiście nie wyczarujemy, jednak można zastosować parę trików, które skutecznie i optycznie powiększą nasze mieszkanie.

Jak to zrobić?

Z pozoru może to okazać się nie możliwe, jednak w praktyce jest to całkiem banalne i przyjemne. Nie potrzebujemy do tego jakiś wielkich remontów czy dużo pieniędzy. Wystarczy, że będziemy zaangażowani i pomysłowi. Musimy jednak przyzwyczaić się do minimalizmu.

Podstawową zasadą podczas przemeblowania jest wpuszczenie do mieszkania więcej światła. Pamiętajmy o tym, że to kolory są odpowiedzialne za odbijanie światła. Im jaśniejszy mamy pokój, tym zyskuje on więcej lekkości. Dzięki temu sprawiać on może wrażenie znacznie większego. Dlatego małe pomieszczenia prezentują się nieźle w kolorach bieli lub delikatnej szarości.

Pamiętajmy również o pomieszczeniach, które ze względu na swoje położenie, tracą dostęp do światła dziennego. W tej sytuacji warto użyć na podkład beżu lub farby w odcieniu kości słoniowej. Podczas aranżacji naszego małego wnętrza nie musimy zapominać o barwnych dodatkach. Jasna ściana ma być tylko tłem, które możemy urozmaicić różnymi motywami.

Delikatność i płynność

Jeżeli ktoś z was lubi wzorzyste akcenty, to ucieszy go informacja, że takie elementy są mile widziane w mniejszych pomieszczeniach. Warunek jest jeden – ich ilość nie może okazać się przytłaczająca. Jeśli chcemy wydłużyć wizualnie ścianę od podłogi do sufitu, warto zastosować wzór w formie pionowych pasów.

Jedną ze ścian można więc pomalować w podany wzór lub nałożyć tapetę. Warto pamiętać, że niewielkie mieszkania nie są zwolennikami masywnych wzorów, które mają skłonność do przytłaczania domowników. Przy zmianach wnętrza na ścianach warto brać pod uwagę podłogę. Ważna jest jej barwa oraz wzory. Musimy skupiać się na każdej części naszego mieszkania, która jest w stanie optycznie powiększyć je.

Panel, który będzie przechodzić płynnie z jednego pomieszczenia w drugie, sprawia wrażenie naturalnego i spójnego mieszkania. Brak widocznych podziałów zdecydowanie wpłynie na plus w waszym domu.

Wyposażenie

Pamiętajmy, że kameralne mieszkania nie lubią ciężkich mebli, które sprawdzają się zazwyczaj przy większych pomieszczeniach. Najlepiej będzie, jeśli postawimy na zgrabne meble o cienkich i delikatnych rysach. Mały kawowy stolik, szafa wnękowa czy etażerka to coś, co poszerzy nasze wnętrze i ułatwi nam pielęgnację naszego pokoju. Warto dodać, że jesteśmy tutaj skazani na minimalizm i liczne przeszklenia. Jednak styl ten jest bardzo uniwersalny i elegancki, co zdecydowanie wpłynie na odbiór przez nas tego pomieszczenia.

W małym mieszkaniu musimy zwracać uwagę na każdy centymetr naszej powierzchni. Dobrym pomysłem będzie usunięcie drzwi pomiędzy pokojami. Dzięki temu zyskasz naprawdę sporo dodatkowego miejsca. Warto również zakupić dodatkowe lustra. Idealnie optycznie powiększają one pomieszczenia. Zazwyczaj wiesza się je naprzeciwko okien, dzięki czemu jeszcze lepiej rozpraszamy światło w pomieszczeniu.