Na czym polega praca zapłonowa, to pewnie większość kierowców na pewno dobrze zdaje sobie z tego sprawę. Niestety nie wszyscy wiedzą o konieczności regularnej wymiany tych elementów. Świeca zapłonowa należy do podzespołów, które pracują w najcięższych warunkach. Jest ona poddawana bardzo wysokim temperaturom podczas zapłonu paliwa, a następnie chłodnemu, nawiewanemu powietrzu. Ogromne różnice temperatur, sprawiają, że materiały, z których świeca jest wykonana dosyć szybko się zużywają.

Kierowcy, którzy nie wymieniają regularnie świec, mogą narazić się na spore problemy. Świeca, która nie działa poprawnie może przyczynić się do niepotrzebnego wzrostu zużycia paliwa. Auto produkuje wtedy więcej niebezpiecznych spalin dla środowiska spalin. Niedokładnie spalone paliwo, może osadzić się wtedy na katalizatorze. Wtedy się dopala i znacznie przyspiesza proces jego zużycia. Problem może być na tyle poważne, że jego wymiana wiąże się z kosztami rzędu kilku tysięcy złotych, gdzie samą świecę możemy kupić już za 100zł. Pytanie jednak brzmi, kiedy powinniśmy wymienić świecę zapłonową?

Jak często należy wymieniać świecę zapłonową?

Pomimo tego, że technologia ciągle się polepsza, świece są jednym z najmniej trwałych elementów całego układu zapłonowego. Producenci świec stosują materiały, które coraz lepiej radzą sobie w trudnych warunkach, jednak te nadal potrzebują regularnych wymian. Jak często powinniśmy to robić? To zależy od tego jak będzie przebiegać ich eksploatacja. W starszych silnikach świecę trzeba będzie częściej wymieniać niż w nowych. Rozbieżności mogą być naprawdę duże. W jednym samochodzie trzeba będzie wymienić świecę już po 30 tysiącach kilometrów, a w drugim dopiero po 100 tysięcy kilometrów.

Dlatego więc najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana świec wtedy, gdy będzie na to wskazywał ich stan techniczny. Musimy na bieżąco kontrolować ich stan i zwracać szczególną uwagę na zabrudzenia z oleju mogące wskazywać na zbyt wysoki poziom środka smarnego w silniku, zabrudzenia z sadzy, deformacje głównej elektrody, stopnienie elektrody czy pokrycie popiołem.

Świece irydowe

Jest wiele materiałów, z których wykonywane są świece zapłonowe. Wśród materiałów stosowanych do produkcji takich świec, największym uznaniem cieszy się iryd. Świece irydowe mają mnóstwo zalet. Jest on używany do tworzenia elektrod. Dzięki niemu, świece mają wydłużoną żywotność oraz lepiej radzą sobie z trudnymi warunkami. Zapewniają one również lepszy rozruch silnika, efektywniej przekazują ciepło iskry przez co przyczyniają się do zmniejszania spalania i minimalizowania ilości szkodliwych substancji zawartych w spalinach.

Czy świece zapłonowe możemy wymienić sami czy w warsztacie?

Kierowcom, którzy sami w swoim garażu dokonują częstych napraw w swoich samochodach, wymiana świec zapłonowych nie będzie wielkim wyzwaniem. Jeśli jednak nie jesteśmy zapoznani z budową naszego samochodu to lepiej będzie jeśli zlecimy to zadanie specjalistą.

Podsumowując

Regularna wymiana świec zapłonowych jest kluczowym elementem przy “pielęgnacji” naszego auta. Dzięki temu możemy również przyczyniać się do ochrony środowiska. Im szybciej zdamy sobie sprawę, że warto wymienić świece tym lepiej, ponieważ później koszty naprawy auta mogą być o wiele wyższe niż sama świeca.