Polska, podobnie jak inne państwa Europy Zachodniej weszła do kręgu społeczeństw starzejących się. Długość życia rośnie, warunki pracy się poprawiają natomiast dzietność zaczyna spadać. Na rękach młodych osób, które płacą składki spada utrzymanie coraz większej ilości emerytów. Wszystko to sprawia, że otrzymanie świadczeń emerytalnych w przyszłości staje tak naprawdę pod znakiem zapytania. Powinniśmy więc zastanowić się nad własnymi oszczędnościami na naszą emeryturę, gdyż świadczenia zapewnione przez państwo będą zdecydowanie małe.

Biorąc to wszystko pod uwagę, zadziwiające jest to, że 73% Polaków uważa, że utrzymanie na emeryturze jest obowiązkiem państwa, a 64% osób nie posiada żadnych oszczędności na ten cel. Aby utrzymać pewny standard życia, konieczne będzie oszczędzanie na swoją własną emeryturę. Im wcześniej tym lepiej.

Dlaczego warto zacząć jak najwcześniej?

Jednym z najlepszych efektów regularnego oszczędzania jest efekt kuli śnieżnej. Im więcej mamy pieniędzy tym więcej oszczędzamy. Do tego możemy użyć konta oszczędnościowego, lokaty czy innych narzędzi do oszczędzania pieniędzy. Im wcześniej zaczniemy nasze oszczędzanie tym z mniejszym comiesięcznym wyrzeczeniem musimy się liczyć. Z czasem, coraz więcej pieniędzy pracuje na nas, a środki rosną co raz szybciej. Działa to jak kula śnieżna, która z każdym naszym ruchem tak naprawdę powiększa się.

Formy oszczędzania

Wiadome jest to, że najmniej efektywnym sposobem oszczędzania jest odkładanie pieniędzy do skarbonki. Trzymając je w domu, w gotówce nie bierzemy pod uwagę inflacji, przez którą pieniądze te po latach nie będą miały tej samej wartości. Lokaty bankowe nie mają dziś wysokiego oprocentowania. Jest to nadal lepszy sposób niż żaden ale niestety nic nie wskazuje na to, że wrócimy do poziomu sprzed kilku lat gdzie zyskać mogliśmy nawet 5%. Dziś, maksymalnie i niepromocyjnie zyskamy 2%. Dobrym rozwiązaniem jest szukanie promocyjnych ofert i nietrzymanie się tego samego banku przez dłuższy czas.

Kolejną formą oszczędzania na emeryturę jest III filar emerytalny. I filarem jest ZUS, II jest OFE. III filarem emerytalnym jest IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne. Zwolnione jest ono z podatku belki i może przybrać formę konta oszczędnościowego albo rachunku funduszy inwestycyjnych. Są również inne formy takie jak rachunek maklerski czy ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym. Niektóre firmy oferują swoim pracownikom pracowniczy program emerytalny. W ramach PPE to pracodawca odprowadza podstawową składkę. Wypłacenie z tego pieniędzy nie jest obciążone podatkiem dochodowym.

Jak więc zacząć oszczędzanie?

Dużo osób ma jednak spory problem z oszczędzaniem. Często wydajemy na przyjemności czy spontaniczne wydatki. Jeszcze gorzej jest z oszczędnościami na emeryturę. Kuszą one jeszcze bardziej, szczególnie podczas specjalnych okazji czy wycieczek. Sięgnięcie jeden raz po nasze oszczędności otwiera tak naprawdę drzwi do ponownego sięgnięcia po pieniądze. Dlatego warto ustalić z samym sobą, że te środki są nietykalne i służą ważnemu celowi.

Sporym ułatwieniem na oszczędzanie możemy być zautomatyzowanie płatności. Ustalamy datę, gdzie co miesiąc automatycznie przelewać będziemy pieniądze z konta głównego na lokatę. Ustalamy jeszcze kwotę i w ten sposób pieniądze znikną niezauważalnie z naszego głównego konta.

Osoby, które odłożyły już jakąś sumę na emeryturę mówią, że czują się bezpieczniej z tym, że ich przyszłość zabezpieczona. Jest to kolejny powód by zacząć jak najszybciej oszczędzać na emeryturę.