Zapewne wielu z nas marzyło o stworzeniu własnego ogrodu. W takich miejscach możemy spokojnie usiąść i odpocząć po całym dniu pracy. Ogrody świetnie się nadają dla osób, które cenią sobie otaczającą przyrodę lub miłe spotkania z rodziną lub znajomymi.

Ogród jest bardzo ważnym miejscem na naszej działce. Podczas budowy własnego domu warto już zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądał wasz ogród. W ten sposób będziecie mogli odpowiednio zaaranżować zieloną przestrzeń. W tym artykule dowiesz się, jak zabrać się do aranżacji ogrodu od zera.

Na sam początek

Na samym początku aranżowania ogrodu warto zastanowić się nad tym, w jakim stylu chcemy go urządzić. Obecnie bardzo popularne są style nowoczesne, rustykalne, angielskie czy japońskie. Niektóre z nich charakteryzują się idealną symetrią, natomiast inne dzikością i wolnością. Powinniśmy więc opierać się na jednym z wybranych stylów.

Pamiętajmy o tym, że ogród ma się przede wszystkim podobać nam. Ma to być miejsce, w którym będziemy chcieli przebywać i odpoczywać. Następnie naszą uwagę trzeba zwrócić na stworzenie spójnej całości.

Stworzenie odpowiedniego planu

Oczywiście przed zaczęciem jakichkolwiek prac ogrodowych warto przelać swoje pomysły na papier. Musimy uwzględnić przede wszystkim wszelkie nasadzenia, małą architekturę oraz rosnące już rośliny na danym terenie. W ten sposób sprawimy, że następne działania w ogrodzie będą o wiele łatwiejsze. Ważne jest tutaj uwzględnienie położenia działki, ukształtowanie terenu, nasłonecznienie, zacienienie oraz narażenie na wiatr.

Jeśli działka znajduje się w pobliżu ulicy możemy zdecydować się na posadzenie żywopłotu. Dzięki temu nie tylko wyciszymy hałas pochodzący z ulicy, ale także zabezpieczymy się przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów. Jeśli w naszym ogrodzie jest za duże nasłonecznienie warto zdecydować się na posadzenie drzew lub zbudowanie zadaszeń. W ten sposób uzyskujemy miejsce do odpoczynku w cieniu. Sprawdź te sprawdzone informacje w zakresie projektowania ogrodów Warszawie https://brzozowisko.com/projektowanie-ogrodow/

Wybór roślin

Podczas urządzania ogrodu bardzo ważną sprawą jest dobranie odpowiednich roślin. Jeśli mamy do dyspozycji większą przestrzeń możemy zdecydować się na dodatkowe drzewa czy większe krzewy. Ciekawym rozwiązaniem jest także oczko wodne, które doda uroku naszemu ogrodowi. Niektórzy decydują się także na ogród warzywny. Jeśli szukamy warzyw, które nie wymagają od nas specjalistycznej wiedzy oraz dużego doświadczenia, warto zdecydować się na pomidory, ogórki, rzodkiewki, koper, pietruszkę, cebulę czy buraki.

Decydując się na oczko wodne, warto postawić na roślin, które lubią bardziej wilgotny teren. Dodatkowo nie mogą one wymagać intensywnego nawożenia. Nawozy mogą zanieczyszczać oczko wodne, dlatego unika tego rodzaju roślin.

Podczas wyboru odpowiednich roślin musimy także zastanowić się nad tym czy możemy poświęcić dużo czasu na pielęgnację roślin. Jeśli nie, warto postawić na roślin, które nie wymagają od nas dużo uwagi. Świetnie w takiej sytuacji sprawdzają się te, które naturalnie rosną w naszym klimacie. Możemy także zdecydować się na rośliny wieloletnie.

Dzięki stworzeniu odpowiedniego planu oraz dobraniu roślin możemy urządzić naprawdę piękny ogród. Pamiętajmy także o możliwości wybudowaniu altanki, poprowadzeniu ścieżek oraz postawieniu mebli służących do odpoczynku.