Fugi są nieodłącznym elementem płytek, które są coraz to popularniejsze w naszych domach. Istnieje przekonanie, że służą one tylko jako wykończenie wnętrz, jednak posiadają one również wiele istotnych funkcji. Największym ich zadaniem jest amortyzacja oraz ochrona szczelin przed wnikaniem zanieczyszczeń oraz brudu. Jest to o tyle ważne zadanie, kiedy w grę wchodzi ciągła zmiana temperatur, wilgotności oraz użytkowości. Dodatkowo fugi wzmacniają przyczepność całej konstrukcji.

Kiedy wypełniamy szczeliny spoiwem, należy zastosować się do zaleceń producenta. Warto dokładnie czytać instrukcje, dobrze przygotować podłoże oraz profesjonalnie zabrać się do fugowania. Dzięki temu nasze pomieszczenie będzie prezentować się jeszcze lepiej, a my będziemy mogli spać spokojnie.

Na co zwracać uwagę?

Podczas aranżacji pomieszczeń często musimy użyć płytek do wykończenia powierzchni. Musimy wtedy pamiętać o odpowiednim spoiwie. Mowa tutaj o fugach, które będziemy stosować, aby wypełnić puste szczeliny między płytkami. Muszą być one dopasowane do płytek względem wielkości, kolorystyki jak i formatu. Zwracajmy uwagę na jej właściwości oraz kompatybilność z pomieszczeniem.

Nasze możliwości przy wyborze fug do płytek są znacznie większe niż w przypadku uzupełniania braków. Jak dobrać więc idealną fugę? Zwróćmy uwagę na kolor zakupionych płytek. Możemy stworzyć spoistą kompozycję, gdzie oba kolory będą się ze sobą łączyć albo możemy uwydatnić jeden z kolorów. Musimy po prostu uważać, żeby całość miała estetyczny wygląd.

Jeśli jednak nie jesteśmy pewni co do efektu końcowego to jest na to sposób. Możemy wykonać małą próbę. Na niewielki kawałek nałożymy fugę i poczekamy aż zaschnie, ponieważ to właśnie na tym etapie kolor będzie w pełni wydajny. Jeżeli kolorystyka nie będzie współgrać z resztą, możemy od razu zeskrobać kawałek.

Właściwości fugi

Najbardziej popularnym spoiwem są fugi cementowe. Jest ono bardzo powszechnie używane. Takie spoiwo możemy wykorzystywać zarówno na pionowej jak i poziomej powierzchni. Dodatkowo idealnie nada się ono w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka, a nawet taras!

Zdecydowanie najbardziej odpornym spoiwem, jest to stworzone na bazie cementu z dodatkiem tworzyw sztucznych. Niżej jednak plasują się fugi epoksydowe. Je najczęściej stosuje się w pomieszczeniach użytkowych, ponieważ po wyschnięciu przyjmują plastikową formę.

Wąska czy szeroka?

Obecnie na rynku możemy znaleźć naprawdę wiele rodzajów spoiw, które możemy dopasować do naszych oczekiwań. Możemy manewrować pomiędzy wytrzymałością, kolorami oraz szerokością. Najczęściej spotykamy dwa rodzaje fug. Są to szerokie, które idealnie nadają się do spoin 3 centymetrowych oraz te wąskie, które wykorzystuje się do szczelin 5-7 milimetrowych. To, którą szerokości wybierzemy jest zależne od rodzaju oraz wielkości naszej płytki.

Najczęściej spotkamy się oczywiście z szerokością 3-7 milimetrów. Jest to spowodowane tym, że mniejsza szczelina znacząco poprawia estetykę pomieszczeń. Szerokie spoiwa są stosowane raczej na zewnętrznych częściach budynków oraz na tarasach czy balkonach. Są one bardziej przystosowane do mrozów i są bardziej elastyczne. Fugi szerokie będą idealnym spoiwem nadających się do wykończeń posadzek, natomiast wąskie znacznie lepiej sprawdzą czy przy mozaikach.